Parklet dla Łodzi

Od kilku dni, w ścisłej zabudowie miasta, na ulicy Andrzeja Struga, piesi mają możliwość odpocząć w otoczeniu zieleni, którą zapewnia na tym odcinku ulicy parklet. Parklet to nie tylko ławki i roślinność, to przede wszystkim odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na przestrzenie publiczne, które wspomagają nawiązywanie relacji między ludźmi. Dodatkowym atutem tworzenia miejsc dedykowanych dla pieszych jest aspekt ekologiczny, zachęcają one do przemieszczania się po mieście pieszo lub rowerem.

Aby poprawić jakość ulic w centrum Łodzi oraz zmienić sposób myślenia o ulicy jako przestrzeni podporządkowanej samochodom, przeanalizowaliśmy ulice osiedli, biorąc pod uwagę: natężenie ruchu pieszego, szerokość chodników oraz ilość zieleni. W ten sposób wyłoniliśmy kilka lokalizacji, z których 3 zgłosiliśmy do Budżetu Obywatelskiego.

Osiedle
 
Nr projektu Nazwa Lokalizacja
Śródmieście
Katedralna
S0055KA Parklet dla Łodzi
- Śródmieście Katedralna
Ul. Andrzeja Struga, na odcinku
pomiędzy ul. Piotrkowską
i al.  Kościuszki
Śródmieście
Wschód
S0058WS Parklet dla Łodzi
- Śródmieście Wschód
Ul. Rewolucji 1905 r., na odcinku
pomiędzy ul. Kilińskiego
a ul. Sterlinga
Stare Polesie P0164SP Parklet dla Łodzi Ul. Więckowskiego na odcinku
pomiędzy ul. Wólczańską,
a ul. Gdańską, działka P9-437/2

Głosowanie na Budżet Obywatelski trwa od 10 września do 9 października drogą elektroniczną. Za pomocą papierowych formularzy można oddawać głosy do 18 września.

Aby zagłosować elektronicznie lub pobrać formularz papierowy, kliknij tutaj

Zachęcamy również do odwiedzenia naszego stoiska podczas Festiwalu Budżetu Obywatelskiego 17 września w godzinach 12:00 - 18:00, gdzie będzie można porozmawiać o projekcie oraz oddać głos.

{BO}

Parklet to przestrzeń dla pieszych, która odpowiada na niedostatek przestrzeni publicznych oraz zieleni w mieście. Niewielkie rozmiary (najczęściej 2 miejsca parkingowe) pozwalają na zlokalizowanie go w zasadzie wszędzie. Dodatkowym atutem jest fakt, że korzystać może z niego każdy. Przestrzeń dotąd zajęta przez 1 samochód, może zostać wykorzystana przez wielu przechodniów. Rozwiązanie to jest nowością w Polsce, ale na świecie cieszy się coraz większą popularnością. Dlatego chcemy zaprezentować ideę parkletu łodzianom. Zakładamy lokalizację parkletu w ścisłej zabudowie śródmiejskiej, gdzie najbardziej odczuwalny jest brak zieleni oraz miejsc wspólnego spędzania czasu.