Zespół / Team

Zarząd fundacji

 • Hubert Barański - Prezes Zarządu

  Hubert Barański - Prezes Zarządu

  Kilka podróży za granicę zainspirowało mnie, że moje rodzinne miasto może wyglądać lepiej - bardziej przyjazne mieszkańcom. Byłem jednym z założycieli Grupy Pewnych Osób, która ograniczała się przede wszystkim do happeningów i zwracania uwagi na problemy. Jednak chciałem miastu dać coś więcej. Uwiodło mnie marzenie o lepszym mieście, w którym może być czyściej, ciszej, spokojniej, prościej i bezpieczniej. W którym panuje ład reklamowy, transport zrównoważony jest czymś naturalnym, zaś urzędnicy współpracują z mieszkańcami. Stąd też wspólnie z kilkunastoma osobami założyliśmy fundację z którą związany jestem od początku, od stycznia 2011 jestem jej prezesem. Obecnie działam w Miejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, z ramienia fundacji zasiadam w komitecie sterującym Łódzkim Rowerem Publicznym. W latach 2011-2013 byłem członkiem Rady Działalności Pożytku Publicznego w Łodzi. Wszystkie te funkcje pełnię jako wolontariusz. 

 • Bartłomiej Olczak

  Bartłomiej Olczak

  Swoją przygodę z Fundacją Fenomen rozpocząłem w 2014 roku jako praktykant. Spodobało mi się  tak bardzo, że zostałem na dłużej. W 2015 roku dołączyłem do Rady Programowej. W Fundacji walczę z chaosem reklamowym, a przy okazji łącze swoje pasje związane z tematyką planowania przestrzennego oraz partycypacji społecznej. Na co dzień studiuję gospodarkę przestrzenną na Politechnice Łódzkiej. Jestem również członkiem Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Cirkula.

 • Konrad Strzelecki

  Konrad Strzelecki

  W Fundacji Fenomen od 2012 roku, zaczynałem jako wolontariusz, obecnie jestem członkiem Zarządu. W fundacji zajmuję się działką transportową i wzmacnianiem zaangażowania naszych wolontariuszy. Jestem także odpowiedzialny za relacje fotograficzne z działań fundacji. Swoją wiedzę wykorzystuję udzielając się w różnych inicjatywach lokalnych. Czas wolny staram się spędzać z rodziną, gram w planszówki i poszerzam swoją wiedzę o Łodzi.

Rada Programowa fundacji

 • Oskar Kowalczyk

  Oskar Kowalczyk

  Do Fundacji Fenomen dołączyłem w 2014 r. jako praktykant i wolontariusz. Możliwość wpływu na estetykę i bezpieczeństwo drogowe Łodzi oraz realizacja zainteresowań sprawiły, że zostałem na dłużej. W ramach fundacji jestem zaangażowany w zwalczanie chaosu reklamowego oraz poszerzanie świadomości na temat planowania przestrzennego w Łodzi. Jestem absolwentem gospodarki przestrzennej na Politechnice Łódzkiej. Działam również jako wikipedysta, upowszechniając wiedzę nt. Łodzi, a także pasjonuję się górskimi wycieczkami, zwiedzaniem miast i wsi oraz interesuję się ochroną zabytków.

 • Paweł Bąk

  Paweł Bąk

  W 2016 roku zostałem członkiem Rady Programowej fundacji, wcześniej jako wolontariusz. Zajmuje się sprawami polityki transportowej. W trzecim sektorze działam od roku 2012 - byłem jednym z założycieli Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Wynajem Mieszkanicznik, które obecnie zrzesza ponad 1000 członków. Moim marzeniem jest by Łódź codziennie zmieniała się na miasto bardziej przyjazne mieszkańcom i by jakość życia łodzian była coraz lepsza.

 • Aleksandra Marciniak

  Aleksandra Marciniak

  Z Fundacją Fenomen zaczęłam się zaprzyjaźniać w 2010 r. za sprawą Odjazdowego Bibliotekarza. Więzi te zacieśniły się w 2014 r., kiedy rozpoczął się projekt Biblioskan. Czując pozytywną energię, bijącą od Członków FF zaczęłam angażować się w kolejne działania - redakcję językową newsletterów, akcje kierowane do bibliotekarzy, a od października 2016 r. intensywnie zaczęłam rozmyślać na temat potencjału fundraisingowego naszej organizacji. Zawodowo zajmuję się marketingiem i aplikowaniem o granty.

 • Paulina Milewska

  Paulina Milewska

  Z Fundacją Fenomen jestem związana od 2010 r., od 2014 działam w Radzie Programowej, a od 2015 jestem członkinią Zarządu. Moja przygoda z Fenomenem zaczęła się od chęci połączenia zamiłowania do poruszania się rowerem z uczuciem, którym darzę biblioteki. Tak powstał Odjazdowy Bibliotekarz i już tak zostało - w Fundacji realizuję głównie projekty związane z działalnością bibliotek. Pracując w Zarządzie staram się zarażać spokojem i ciągle szukam sposobów na porządkowanie otaczającego nas świata. Zawodowo jestem związana z Biblioteką UŁ, w której pracuję w Sekcji Promocji, a w czasie wolnym gram w planszówki.

 • Piotr Kowalski

  Piotr Kowalski

  W Fundacji Fenomen działam od 2013 roku. Jestem członkiem rady programowej. Pomagam w opowiadaniu o tym co robimy, prowadzę zajęcia w ramach Rowerowej Szkoły i wspieram Zarząd w ich działaniach. Chcę zmieniać miasto żeby było bardziej przyjazne dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek w tym dla osób z niepełnosprawnościami. W wolnym czasie jestem instruktorem harcerskim w ZHP i zmieniam świat na lepszy.

 • Szymon Malański

  Szymon Malański

  Z Fundacją Fenomen jestem związany od ponad 5 lat. Przez ten czas spotkałem wielu interesujących i pełnych zapału do działań ludzi. Nie zawsze musimy się ze sobą zgadzać, ale łączy nas wspólny cel, jakim jest poprawa jakości życia w naszym mieście – i to niezależnie czy jest się kierowcą, rowerzystą czy pieszym. Z satysfakcją patrzę na stosowane w Łodzi rozwiązania, które dziś wydają się oczywiste, a które jeszcze kilka lat temu spostrzegane były jako "nierealne ciekawostki". W fundacji zajmuję się przede wszystkim nagrywaniem i obróbką materiałów filmowych. Służę również pomocą w różnych sprawach technicznych związanych np.z konserwacją sprzętu nagłośnieniowego czy naprawianiem rowerów.  Podejmuję się również tłumaczenia tekstów na język angielski oraz modelowania 3D

 • Marika Szejna

  Marika Szejna

  Z Fundacją jestem związana od 2010 roku i połączył nas rower. Od sierpnia 2011 jestem w Radzie Programowej. Jestem jedną z osób zajmujących się Wolontariuszami którzy współpracują z Fundacją. Wspieram bieżące działania Fundacji, pilnuję porządku na spotkaniach Rady Programowej i trzymania się tematów. Zawodowo zarządzam 12 osobowym zespołem i to doświadczenie również wykorzystuję w Fundacji. Prywatnie lubię słońce, rower i czytanie książek.

 • Mariusz Wasilewski

  Mariusz Wasilewski

  Wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy to postanowiłem zmienić swoją okolicę – Widzew – w miejsce bardziej przyjazne dla rowerzystów i mieszkańców. 2 lata później byłem jedną z osób która zakładała Fundację Fenomen z osobami, które myślą podobnie do mnie – chcą zrównoważonego transportu w Łodzi, zależy im na dziedzictwie kulturowym i przeszkadza im zaśmiecanie przestrzeni wokół. Więcej o tym, jak się zaczęła moja przygoda z Fundacją Fenomen można przeczytać na stronie Od początku powstania fundacji byłem przewodniczącym Rady Programowej – funkcję tę pełniłem do grudnia 2014 roku. Wolny czas lubię spędzać na poszukiwaniu ciekawostek z Łodzi tj. odnajdywanie historii związanej ze schronami w Łodzi, których do 1989 roku było ponad 600. Jestem dumny, że w ciągu tych kilku lat mogłem poznać tak wielu fenomenalnych ludzi, którzy chcą zmieniać swoje miasto Łódź na lepsze.

 • Patrycja Wojtaszczyk - Przewodnicząca Rady Programowej

  Patrycja Wojtaszczyk - Przewodnicząca Rady Programowej

  Z Fenomenem jestem związana od samego początku istnienia organizacji, a nawet wcześniej - współtworzyłam statut, nazwę (;)) i linię programową fundacji. Przez pierwsze dwa lata pełniłam funkcję Prezeski Zarządu, jestem współautorką wielu projektów Fenomenu, zwłaszcza z obszaru zrównoważonego transportu oraz społeczeństwa obywatelskiego. Obecnie w fundacji odpowiadam przede wszystkim za kwestie programowe. Bliska jest mi idea demokracji bezpośredniej oraz tezy o mieście Kongresu Ruchów Miejskich. Marzę o Łodzi przyjaznej rowerzystom i zachęcającej do wspólnego działania. Na co dzień rowerzystka miejska, dla relaksu biegam i uczę się języka koreańskiego.