Odjazdowy Bibliotekarz

Subskrybuj

Oświadczenie
captcha 

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach.

Od pierwszego rowerowego przejazdu bibliotekarzy i miłośników książek Odjazdowy Bibliotekarz (który odbył się w Łodzi 8 maja 2010 r.) wspieraliśmy jako organizacja tę inicjatywę, by w 2013 r. dołączyć do grona ogólnopolskich koordynatorów akcji. Z czasem z łódzkiego, lokalnego przedsięwzięcia Odjazdowy Bibliotekarz ewoluował do rozmiarów kampanii promującej biblioteki w całym kraju, a nawet zagranicą (edycje pod nazwą Bicycool Library odbywają się m.in. w Rumunii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Nepalu).

Liczba odjazdowych miejscowości stale wzrasta - od 19 w 2011 r., aż do 241 w 2014 r, wśród nich są miasta Polski - te wielkie i te mniejsze, a także gminy i wsie. Rośnie również liczba zaangażowanych bibliotek, instytucji kultury i organizacji pozarządowych, które zainspirowane naszym działaniem realizują kolejne edycje Odjazdowego Bibliotekarza za każdym razem dodając do pomysłu coś od siebie. Liczba uczestników akcji w kraju to co najmniej 10 777 osób, w tym 1 327 odjazdowych bibliotekarzy.

Koordynatorami akcji są: Fundacja Normalne Miasto-Fenomen, Stowarzyszenie Bibliosfera.org z Warszawy oraz Stowarzyszenie Smartness z Poznania.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie akcji: www.odjazdowybibliotekarz.pl oraz w raportach z ubiegłych lat: