Czy głosy 7062 osób są ważniejsze od głosów 7444 osób? Urząd Miasta Łodzi pokazuje, że tak. Niestety tym samym tworząc niebezpieczny precedens nadwyrężający zaufanie społeczne.
ZAKOŃCZONY! Biblioskan - kontrola obywatelska w łódzkich bibliotekach publicznych to projekt realizowany w latach 2014-2016 w ramach programu "Obywatele dla Demokracji". Projekt miał na celu monitoring łódzkich bibliotek publicznych w zakresie wykonywania powierzonych im zadań publicznych (gł. obsługi użytkowników i udostępniania zbiorów, prowadzenia działalności informacyjnej). Monitoring obejmował kontrolę najważniejszych aspektów funkcjonowania sieci bibliotek publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania praw czytelników i sposobu wydatkowania publicznych pieniędzy. W oparciu o wyciągnięte wnioski stworzone zostały rekomendacje, będące podstawą do usprawnienia działań sieci bibliotek publicznych w Łodzi. "Biblioskan. Monitoring i ewaluacja w bibliotekach publicznych", red. Aleksandra Marciniak, Paulina Milewska, Iwona Sójkowska"Biblioteka - więcej niż…
Zapytaliśmy Urząd Miasta Łodzi, jak informował mieszkańców o konsultacjach najważniejszego dokumentu, jakim jest budżet.
Urząd Miasta Łodzi poddał pod głosowanie kilka propozycji lokalizacji parkletu. Niestety, przy tej procedurze nie dochowano pewnych standardów Dlaczego? Oto nasze argumenty: Umieszczenie parkletu przy placu Wolności jest zaprzeczeniem idei parkletu. Przestrzeń placu Wolności z całą pewnością wymaga remontu. Jednak jest zdecydowanie dużo bardziej przyjazna pieszym, niż wiele łódzkich ulic, ponieważ znajdują się na niej ławki i elementy zieleni, które niestety często są miejscem spotkań bezdomnych oraz wielbicieli spożywania tanich trunków pod chmurką. Pojawiają się więc uzasadnione obawy, że parklet stanie się jednym z takich miejsc, które mieszkańcy będą omijać szerokim łukiem. Nie ma możliwości umieszczenia go na miejscach parkingowych,…
W połowie grudnia 2016, w siedzibie Wojewody Łódzkiego odbyło się spotkanie dotyczące rządowego projektu powołania Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NCRSO).
Jak sprawić aby głos obywatelek i obywateli był brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji? O skutecznych metodach, trudnościach i o wartościach na jakich to wszystko powinno się opierać dyskutowali już trzeci raz społecznicy, urzędnicy i zainteresowani. Forum odbyło się w Warszawie na początku czerwca. Przedstawiciele naszej Fundacji brali aktywny udział w sesjach wymieniając się swoimi doświadczeniami z innymi uczestniczkami i uczestnikami. Usłyszeliśmy wiele ciekawych wskazówek, które przydadzą się w dalszej pracy dla Łodzi. Coraz wyraźniej widać, że punktem zapalnym i wyzwaniem dla wszystkich praktyków partycypacji w przyszłości będzie dbanie o wysokiej jakości dialog wokół budżetów partycypacyjnych (obywatelskich), uwzględnianie woli mieszkańców…
Działania, które zrealizowaliśmy w ramach projektu Biblioskan, przyniosły pozytywne skutki. Opracowania i raporty przygotowywane i publikowane przez Fundację przyczyniły się do rozpoczęcia dialogu o przyszłości łódzkich bibliotek publicznych, a nasze rekomendacje w zakresie centralizacji zarządzania bibliotekami publicznymi przyczyniły się do powstania nowej koncepcji bibliotekarstwa w Łodzi. Pięć funkcjonujących dziś instytucji, finansowanych z budżetu Łodzi, realizujących działalność dla mieszkańców miasta w zakresie kultury i posiadających podobną specyfikę, ma zostać połączonych, by stworzyć jedną instytucję, działającą na terenie wszystkich dzielnic. Dzięki temu pojawi się w mieście również wiele udogodnień dla czytelników. Będą to między innymi Łódzka Karta Biblioteczna i jednolity system oprogramowania…
Prezydent Łodzi ogłosiła konsultacje społeczne projektu budżetu Łodzi na 2017 rok. Konsultacje najważniejszego dokumentu określającego na co w Łodzi będą pieniądze i skąd się w miejskiej kasie znajdą. Niestety na konsultacje przewidziano 4 dni, z czego 2 dni to weekend.