Piesza Łódź

Subskrybuj

Oświadczenie
captcha 

ŁÓDŹ NIEPODLEGŁA

 

10 listopada 2018 r. (sobota)
START: 13.00, Pasaż Schillera

 

O Łodzi niepodległej opowiadała Justyna Tomaszewska, miłośniczka jazdy na dwóch kółkach i aktywna propagatorka piękna naszego miasta. Pomagał jej w tym Kolorek z Łodzi ;)

 

WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W ŁODZI

ul. Gdańska 100

Biblioteka powstawała w latach 1937–1949. Pomysł, by był to budynek upamiętniający postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, pojawił się kilka dni po jego śmierci. Po 1949 roku biblioteka nosiła imię Ludwika Waryńskiego, działacza socjalistycznego. Od 1990 roku jej patronem jest, zgodnie z pierwotnym założeniem, Józef Piłsudski. Mieści się tutaj 596 tysięcy książek, w tym bardzo bogaty zbiór regionalizmów. Wśród cymeliów (zbiorów o szczególnej wartości) jest „Mózg Józefa Piłsudskiego”, jest to opis badań mózgu Marszałka wykonanych po jego śmierci, wydany w 1938 r. 

 

GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA 

plac Katedralny

Przed łódzką katedrą stoi pierwszy w Polsce symboliczny pomnik Nieznanego Żołnierza. Został odsłonięty 22 marca 1925 roku w obecności władz państwowych i miejskich.  Powstał według projektu Stanisława Kazimierza Ostrowskiego. 

Został zniszczony w czasie II wojny światowej.  Powrócił na swoje miejsce w listopadzie 1946 roku, zmieniono jego położenie względem ulicy Piotrkowskiej. 

 

POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO 

Róg ul. Kilińskiego i ul. Traugutta

Pomnik Marszałka stoi na skwerze Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Tuż obok niego stoją trzy maszty z trzema orłami: strzeleckim, legionowym, Wojska Polskiego II RP. 

Autorem pomnika jest Zbigniew Władyka. Nieopodal znajduje się Łódzki Dom Kultury, który jest Domem-Pomnikiem im. Józefa Piłsudskiego. Powstał w latach 1935–1939 ze składek łodzian. Autorem projektu jest Wiesław Lisowski. 

 

MIESZKANIE JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

ul. Wschodnia 19 

Józef Piłsudski mieszkał przy ul. Wschodniej 19 m. 4 przez kilka miesięcy w latach 1899–1900. Mieściła się tutaj tajna drukarnia „Robotnika” (w Łodzi wydrukowano nr 34 i 35. W czasie drukowania 36. Piłsudski został aresztowany).  Marszałek przebywał w Łodzi razem z żoną pod zmienionym nazwiskiem, udawał adwokata. Państwo Dąbrowscy byli zamożną rodziną, mieli nawet służbę.  Józef Piłsudski został aresztowany w nocy z 21 na 22 lutego 1900 roku i zamknięty w więzieniu przy ul. Gdańskiej (dzisiaj Muzeum Tradycji Niepodległościowych).

 

PLAC WOLNOŚCI 

Został wytyczony w 1823 roku jako Nowy Rynek. Nazwa została zmieniona wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, w 1918 roku. Na środku placu stoi pomnik Tadeusza Kościuszki, zniszczony przez hitlerowców, powrócił na swoje miejsce w 1960 roku. To tu zaczyna się ulica Piotrkowska, która kończy swój bieg przy placu Niepodległości. 

 

 

wycieczka niepodlegla2018

 

TRASA

Rozpoczęcie zgromadzenia o godzinie 13.00 w pasażu Schillera przy ulicy Piotrkowskiej
Wyjazd na ulicę Piotrkowską i skręt w prawo (na północ)
dojazd i skręt w lewo (zachód) w ulicę Struga
dojazd i skręt w lewo (południe) w ulicę Gdańską
krótki postój na ulicy Gdańskiej 100 (około 5 minut)
wyjazd na ulicę Gdańską w kierunku południowym
dojazd i skręt w lewo (wschód) w ulicę Zamenhofa
dojazd i skręt w prawo (południe) w ulicę Wólczańską
dojazd i skręt w lewo (wschód) w ulicę Piłsudskiego
dojazd i skręt w prawo (południe) w ulicę Kościuszki
dojazd i skręt w lewo (wschód) w ulicę Radwańską
dojazd i skręt w prawo (południe) w ulicę Piotrkowską
krótki postój na placu przed katedrą (około 5 minut)
wyjazd na ulicę Piotrkowską w kierunku południowym
dojazd i skręt w lewo (wschód) w ulicę Tymienieckiego
dojazd i skręt w lewo (północ) w ulicę Sienkiewicza
dojazd i skręt w prawo (wschód) w ulicę Narutowicza
dojazd i skręt w prawo (południe) w ulicę Kilińskiego
dojazd i skręt w prawo (zachód) w ulicę Traugutta
krótki postój na ulicy Traugutta (około 5 minut)
wyjazd na ulicę Kilińskiego w kierunku północnym
dojazd i skręt w prawo (wschód) w ulicę Narutowicza
dojazd i skręt w lewo (północ) w ulicę Sterlinga
dojazd i skręt w lewo (zachód) w ulicę Rewolucji 1905 roku
dojazd i skręt w prawo (północ) w ulicę Wschodnią
krótki postój na ulicy Wschodniej 19 (około 5 minut)
wyjazd na ulicę Wschodnią w kierunku południowym
dojazd i skręt w prawo (zachód) w ulicę Pomorską
wjazd na plac Wolności i zakończenie zgromadzenia w tym miejscu około godziny 14.30. 

 

FF wycieczki rowerowe3

ŁÓDŹ JEST KOBIETĄ

czyli wyjątkowe miejsca, które odwiedziliśmy podczas wycieczki rowerowej.

 

EC 1 – NOWE CENTRUM ŁODZI

DSC 6738Najbardziej sztandarowy przykład łódzkiej rewitalizacji. Dzisiaj miejsce kultury i nauki – znajduje się tu m.in. Planetarium, Centrum Nauki i Techniki EC1, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, Łódź Film Commission. Wszystko mieści się w pierwszej elektrociepłowni w Łodzi, która zaopatrywała miasto w prąd od 1907 do 2001 roku.
Ulice i place w Nowym Centrum Łodzi poświęcone są fabrykantom, artystom i filmowcom związanym z Łodzią. Wśród nich jest ulica Barbary Sas-Zdort i Wandy Jakubowskiej, reżyserek, związanych z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera

TUWIMA 10 / PLAC KOMUNY PARYSKIEJ

Pod tym adresem można zobaczyć jeden z nielicznych już dziś w Łodzi kominów.
Przy ul. Tuwima 10 od 1881 roku znajduje się dawna fabryka przyborów tkackich i maszyn firmy Henryk Wagner i spadkobiercy. Fabryka Wagnera w okresie między wojnami należała do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Odyńskiego – spadkobierców twórcy fabryki. Po zakończeniu II wojny światowej zakład został upaństwowiony. Produkowano tu podzespoły do maszyn włókienniczych. Teraz okolica zmienia swój charakter, przez dawny plac fabryczny przebiega nowa ulica. Łódzki Szlak Kobiet proponuje dla niej imię Chawy Rosenfarb, pisarki, autorki „Drzewa życia”, sagi o łódzkim getcie.

 

SKWER LATAJĄCYCH BABĆ Z PLUSEM (Gdańska / Skłodowskiej-Curie)

DSC 6807„Latające Babcie z Plusem” (Plus to Dziadek, który dołączył do Babć w 2013 roku) jest inicjatywą grupy łódzkich seniorów, którzy działają jako wolontariusze, pisząc i prezentując bajki dla dzieci. Swoje działania kierują głównie do dzieci z niepełnosprawnościami i pokrzywdzonych przez dorosłych. Inicjatorką Latających Babć była nieżyjąca już Urszula Machcińska. Skwer na ich cześć jest na Starym Polesiu od 2017 roku.

 SKWER IRENY TUWIM (Andrzeja Struga / Lipowa)

Irena Tuwim urodziła się w Łodzi w 1898 roku. Była młodszą siostrą Juliana Tuwima, poetką, autorką książek dla dzieci („O Pingwinie Kleofasku”) i tłumaczką. Najsłynniejszymi książkami, które przetłumaczyła jest znany wszystkim „Kubuś Puchatek”, „Chatka Puchatka” A.A Milne`a i „ Mary Poppins” Pameli L. Travers.

 

ULICA MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

Naukowiec, dwukrotna noblistka. Jest jedyną kobietą w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch kategoriach i jedną z czterech osób, które otrzymały ją więcej niż raz. Pierwszą nagrodę dostała z fizyki w 1903 roku za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Drugi raz Nobel trafił w jej ręce w 1911 r – z chemii za odkrycie polonu i radu. W Łodzi ulica Skłodowskiej-Curie znajduje się na Starym Polesiu.

 

PAŁAC MAURYCEGO POZNAŃSKIEGO (Muzeum Sztuki, ul. Więckowskiego 36)

DSC 6864Pałac, w którym znajduje się Muzeum Sztuki, należał do najmłodszego syna Izraela Poznańskiego, najbogatszego żydowskiego fabrykanta w Łodzi.
Muzeum Sztuki powstało w 1930 roku, od 1948 mieści się w pałacu Maurycego Poznańskiego. Podstawą jego zbiorów jest kolekcja sztuki nowoczesnej. Inicjatorem i głównym animatorem akcji pozyskiwania darów od artystów był malarz i teoretyk sztuki Władysław Strzemiński oraz rzeźbiarka Katarzyna Kobro.
Katarzyna Kobro jest jedną z najważniejszych artystek XX wieku. Urodziła się w Moskwie, była żoną Władysława Strzemińskiego. Zrewolucjonizowała sposób patrzenia na rzeźbę. Jej prace nie miały punktu centralnego, każdy punkt rzeźby był jednakowo ważny. Grób Katarzyny Kobro znajduje się na cmentarzu prawosławnym na Dołach.

 

MANUFAKTURA / RYNEK WŁÓKNIAREK ŁÓDZKICH

Na terenie centrum handlowo-rozrywkowego Manufaktura (teren dawnej fabryki Izraela Poznańskiego) znajduje się Rynek Włókniarek Łódzkich. Upamiętnienia on kobiety, które pracowały w łódzkich fabrykach. Pomysłodawczynią miejsca jest Maria Nowakowska, społeczniczka, miłośniczka i propagatorka łódzkiego detalu.
To tutaj 10 lutego 1971 roku rozpoczął się strajk łódzkich włókniarek, jeden z największych w historii powojennej Polski. Na ulicach protestowało ok. 55 tys. osób, z czego 80 % stanowiły kobiety.

 

wycieczka film

 

 

mapa 08.09.2018

 

START godzina 13:05
Parking przed EC1 (parking od strony mBank ul. Kilińskiego) 
- wyjazd ul. Hasa na ul. Kilińskiego 
- skręt w lewo (południe) w ul. Kilińskiego 
- dojazd i skręt w prawo (zachód) w ul. Tuwima 
- dojazd i skręt w lewo (południe) w ul. Sienkiewicza 
- dojazd i skręt w prawo (zachód) plac Komuny Paryskiej 
- placem Komuny Paryskiej dojazd ponownie do ul. Tuwima 
- chwilowy postój przed skrzyżowaniem z ul. Tuwima 
- wyjazd w lewo (zachód) w ul. Tuwima 
- jazda ul. Tuwima i dalej Andrzeja Struga 
- chwilowy postój przed skrzyżowaniem ul. Andrzeja Struga z ul. Gdańską
- skręt w lewo (południe) w ul. Lipową 
 - chwilowy postój na skrzyżowaniu z ul. Andrzeja Struga / Lipowa
- dojazd i skręt w lewo (wschód) w ul. Skłodowskiej-Curie 
- dojazd i skręt w lewo (północ) w ul. Gdańską 
- jazda ul. Gdańską do skrzyżowania z al. 1 Maja 
- skręt w prawo (wschód) al. 1 Maja 
- dojazd i skręt w lewo (północ) w ul. Wólczańską 
- dojazd i skręt w prawo (wschód) w ul. Próchnika 
- dojazd i skręt w lewo (północ) w ul. Zachodnią 
- dojazd i skręt w lewo (zachód) w ul. Ogrodową 
- wjazd za Muzeum Miasta Łodzi (pałac Poznańskiego) 
- chwilowy postój 
- wyjazd od strony ul. Zachodniej przy przystanku Tramwajowym Manufaktura 
- skręt w prawo (południe) w ul. Zachodnią 
- dojazd i skręt w lewo (wschód) w ul. Ogrodową - Północną 
- jazda ul. Północną w kierunku wschodnim) i dalej ul. Źródłową 
- przejazd przez rondo Solidarności 
- jazda ul. Pomorską w kierunku wschodnim 
- skręt w prawo (południe) na wysokości skrzyżowania z ul. Lumumby 
- 15 minut postoju 
- wyjazd drogą dla rowerów na zachód (w śladzie ul. Jaracza) 
- przejazd przez skrzyżowanie z ul. Matejki (w śladzie ul. Jaracza)
- wyjazd na skrzyżowanie z ul. Kopcińskiego (skrzyżowanie z ul. Jaracza) 
- jazda w kierunku zachodnim ul. Jaracza
- dojazd i skręt w lewo (południe) w ul. Uniwersytecką
- dojazd i skręt w prawo (zachód) w ul. Narutowicza 
- dojazd i skręt w prawo (północ) w plac Dąbrowskiego 
- chwilowy postój 
- wyjazd na ul. Jaracza z placu Dąbrowskiego 
- skręt w lewo (zachód) w ul. Jaracza 
- dojazd i skręt w lewo (południe) w ul. Piramowicza 
- dojazd i skręt w prawo (zachód) w ul. Narutowicza 
- dojazd i skręt w lewo (południe) w ul. Sienkiewicza 
- dojazd i skręt w prawo (zachód) w ul. Traugutta 
- jazda ul. Traugutta i 6 Sierpnia 
- skręt w prawo (północ) w al. Kościuszki 
- chwilowy postój na parkingu u zbiegu al. Kościuszki i ul. Zielonej 
- jazda ul. Zachodnią w kierunku północnym 
- skręt w lewo (zachód) w ul. Więckowskiego 
- chwilowy postój za skrzyżowaniem ul. Więckowskiego z ul. Gdańską (pod Muzeum Sztuki) 
- jazda ul. Więckowskiego do ul. Zielonej 
- skręt w prawo z ul. Zielonej w al. 1 Maja 
- jazda al. 1 Maja aż do skrzyżowania z ul. Wólczańską (na wypadek zablokowania ruchu ominięcie ul. Pogonowskiego-Więckowskiego-Lipowa) 
- skręt w prawo (południe) w ul. Wólczańską
- chwilowy postój przed skrzyżowaniem z Więckowskiego 
- jazda ul. Wólczańską w kierunku południowym 
- dojazd i skręt w lewo (wschód) w ul. 6 Sierpnia 
- dojazd i skręt w prawo (południe) w al. Kościuszki 
- dojazd i skręt w prawo (zachód) w ul. Andrzeja Struga 
- dojazd i skręt w lewo (południe) ul. Wólczańską 
- dojazd i skręt w lewo (wschód) w ul. Zamenhofa 
- dojazd i skręt w lewo (północ) w ul. Piotrkowską 
- przejazd pod numer 118 i wjazd w podwórko (przejazd w uzgodnieniu z organizowanym Mixerem Regionalnym) 
Zakończenie przejazdu ok godz 15:00 

 

FF wycieczki rowerowe3

Regulamin wycieczek rowerowych z przewodnikiem organizowanych przez Fundację Normalne Miasto FENOMEN

 1. Organizatorem “Rowerowych wycieczek po Łodzi - cz.5” jest Fundacja Normalne Miasto FENOMEN
 2. Regulamin określa zasady i warunki przeprowadzenia imprezy oraz sposoby zachowania się uczestników.
 3. W przejeździe ulicami miasta biorą udział wszelkie pojazdy napędzane siłą ludzkich mięśni.
 4. Każdy uczestnik przejazdu musi posiadać sprawny rower wyposażony zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym.
 5. Każdy uczestnik powinien posiadać ważny dokument upoważniający do poruszania się rowerem: dowód osobisty, bądź kartę rowerową.
 6. Przejazd zabezpieczany jest przez Policję i przez służbę porządkową organizatora.
 7. Organizator zapewnia obecność służby porządkowej. Służby te wyróżniają się niebieskimi kamizelkami odblaskowymi.
 8. Osoby biorące udział w przejeździe robią to na własną odpowiedzialność i obowiązane są do zachowywania się w sposób nie zagrażający innym uczestnikom przejazdu. Osoby do lat 10 mogą brać udział w wycieczce tylko pod nadzorem opiekunów.
 9. Grupę będzie prowadził przewodnik wycieczki rowerowej (nie należy go wyprzedzać jak i pojazdu nagłośniającego), zgodnie z uprzednio ustaloną trasą.
 10. Uczestnikom wycieczki zabrania się wnoszenia i posiadania broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych i tym podobnych.
 11. Zabrania się udziału w wycieczce osobom będącym pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub psychotropowych.
 12. Zabrania się posiadania, spożywania i sprzedaży podczas przejazdu i zgromadzenia napojów alkoholowych, środków odurzających lub psychotropowych.
 13. Zabrania się w czasie trwania wycieczki sprzedawania, reklamowania, akwizycji i przeprowadzania zbiórek pieniężnych bez zgody organizatora.
 14. Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do przestrzegania przepisów ruchu drogowego i ścisłego wykonywania poleceń organizatora, policji oraz służb porządkowych.
 15. Osoby stwarzające zagrożenie dla innych uczestników, nieprzestrzegające postanowień niniejszego regulaminu lub niestosujące się do poleceń podmiotów wymienionych w punkcie 12. mogą zostać usunięte ze zgromadzenia i przejazdu lub przekazane policji.
 16. Organizator nie musi podawać przyczyny odmowy wstępu lub usunięcia z wycieczki danej osoby.
 17. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany przebiegu wycieczki lub odwołania jej z powodów nieprzewidzianych (załamanie pogody).
 18. Organizator ma prawo do wykorzystania wizerunku uczestnika na dokumentacji fotograficznej i video z imprezy bez jego zgody.
 19. W przypadku zaistnienia spraw spornych, nieuregulowanych niniejszym regulaminem decyzję podejmuje przedstawiciel organizatora.
 20. Osoby uczestniczące w zgromadzeniu i przejeździe zapoznane zostaną z regulaminem podczas otwarcia zgromadzenia publicznego oraz poprzez stronę internetową przejazdu.
 21. Każdy uczestnik wycieczki poprzez uczestnictwo zgadza się z powyższym regulaminem.

aktualizacja: 2016.08.16

 
Przekaż nam 1,5% podatku.
Wpisz KRS 0000327680 w swoim PIT.
 
Jesteśmy organizacją non-profit nieprowadzącą działalności gospodarczej.
Wszystko co robimy, finansujemy dzięki wsparciu Darczyńców i instytucji.
 
Możesz przyczynić się do rozwoju naszych działań poprzez:

* Przelew na konto bankowe: 44 1750 0012 0000 0000 3366 0154. Kwotę tę możesz odliczyć od podstawy opodatkowania (podatku), rozliczając PIT. Tytuł przelewu: darowizna na cele pożytku publicznego.

* Robiąc zakupy on-line. Ty płacisz w sklepie tyle samo, a my otrzymujemy od 0,2 do nawet 5% wartości Twoich zakupów. Wystarczy, że klikniesz w banner fanimani i zrobisz zakupy w jednym z 700 sklepów (możesz zainstalować sobie przypominaczkę, która będzie Cię informować o możliwości przekazania nam wsparcia).
Fioletowy banner 700x100

* Ubezpieczając się poprzez ideafairplay, a część kosztów ubezpieczenia zostanie przelana na nasze subkonto.

Idea Fair Play

Dane osobowe podawane w związku z przekazaniem darowizny są przetwarzane i wykorzystywane na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2002, Nr 101, poz.926 z późn. zmianami) w celu realizacji działalności statutowej Fundacji Fenomen i informowania o niej. Darczyńca ma prawo żądania uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania danych osobowych, czasowego lub stałego wstrzymania ich przetwarzania lub ich usunięcia, jeżeli są one niekompletne, nieaktualne, nieprawdziwe lub zostały zebrane z naruszeniem prawa albo są już zbędne do realizacji celu, dla którego zostały zebrane, a także ma prawo wniesienia pisemnego żądania zaprzestania przetwarzania jego danych osobowych.

Dziękujemy za wsparcie!

Podkategorie

Jeżeli mamy jakieś aktualności do opublikowania - wrzucamy je tutaj.

Np. Jeśli zbliża się masa krytyczna i chcemy o niej poinformować za pośrednictwem strony fundacji, nie wybieramy kategorii "masa" czy "projekty", tylko "aktualności.

Jeśli news dotyczy realizacji konkretnego projektu - to podajemy w nim łącze do szczegółów. Czyli w przypadku masy najpierw dbamy aby artykuł pojawił się na stronie masy a dopiero potem wrzucamy info na stronę główną.

 

Tutaj znajdują się artykuły tylko dotyczące informacji o fundacji: misji, statut, cele, fundator.

Jest to kategoria gromadząca informacje o przeróżnych projektach - uruchamianych, w toku czy zakończonych. Materiały tu zgromadzone mogą mieć charakter jedynie informacyjny.