Aktualności

Subskrybuj

Oświadczenie
captcha 

Odjazdowy Bibliotekarz i Body&Mind Academy

 

14 czerwca 2019 r. w gościnnych progach Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się spotkanie Odjazdowych Bibliotekarzy i osób pracujących z seniorami. Celem wydarzenia było:

BMA1

 

W pierwszej części spotkania organizatorzy przedstawili założenia projektu Body&Mind Academy, opowiedzieli o jego grupach docelowych i opisali produkty, które powstały w trakcie dwuletniej współpracy partnerskiej. Następnie głos zabrali goście:

 • Przedstawiciele Akademii Tai Chi i Lok Hup, którzy opowiedzieli o zajęciach sprzyjających aktywizacji ciał i umysłów;
 • Instruktor Bałuckiego Ośrodka Kultury, koordynująca program Aktywni Seniorzy;
 • Reprezentantka Ośrodka Pomocy Społecznej w Aleksandrowie Łódzkim, pomysłodawczyni międzypokoleniowego projektu pt. "Tacy byliśmy jeszcze wczoraj";
 • Przedstawicielka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, organizatorka lokalnego rajdu Odjazdowy Bibliotekarz;
 • Reprezentantka Oddziału ds. Polityki Senioralnej Urzędu Miasta Łodzi, która koordynuje działania na rzecz dojrzałych mieszkańców miasta.

 

BMA2

 

Kolejne dwa bloki tematyczne przeznaczono na warsztaty.

 

Warsztat nr 1. Aktywnie, wesoło i z głową!

Trenerki Body&Mind Academy zaprezentowały wybrane metody pracy z seniorami zawarte w podręczniku. Uczestnicy mieli okazję poznać aktywności związane z rozwojem i ćwiczeniem umysłu. Przede wszystkim skupiono uwagę na metodach wyznaczania celów i wizualizacji. Uczestników zachęcono do wykorzystania technik związabtch z myśleniem wizualnym i narysowania swoje celów, a także do ich prezentacji. Trenerki pokazały, w jaki sposób można skorzystać ze scenariuszy zajęć przygotowanych w projekcie Body&Mind Academy.

 

BMA4

 

Warsztat nr 2. Interaktywnie, czyli multimedia w pracy z dorosłymi.

Warsztat poświęcono omówieniu specyfiki użytkowania narzędzi internetowych przez seniorów. W pierwszej części Magdalena Poulain, edukatorka cyfrowa pokolenia 50+ (Latarnik Polski Cyfrowej), animatorka działań społecznych, zajmująca się także tworzeniem nowych przestrzeni dialogu międzypokoleniowego oraz wykładowca na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi podzieliła się swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu gerontologii, gerontoprofilaktyki oraz edukacji cyfrowej dorosłych. 

Drugą, praktyczną część warsztatu przeznaczono na testowanie platformy online powstałej w ramach projektu Body&Mind Academy. Uczestnicy poznali jej funkcjonalności, tj:

 • tworzenie nowej Akademii Body&Mind (własny kurs z gotową zawartością);
 • dodawanie/usuwanie trenerów prowadzących zajęcia stacjonarne;
 • dodawanie/usuwanie uczestników BMA;
 • dobieranie zestawu prac domowych do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika BMA;
 • tworzenie i sprawdzanie listy obecności na zajęciach stacjonarnych;
 • sprawdzanie aktywności i postępów poszczególnych uczestników BMA;
 • wysyłanie wiadomości do poszczególnych uczestników kursu lub do całej grupy;
 • kalendarz zajęć stacjonarnych i innych wydarzeń BMA;
 • inspirowanie do codziennej aktywności dzięki wyświetlaniu “Myśli dnia” oraz zadania do wykonania;
 • grywalizacja – organizacja rywalizacji między uczestnikami na podstawie wyników ich aktywności.

 

BMA3

 

Po sporym wysiłku inelektualnym przyszedł czas na aktywność ruchową. Uczestników spotkania zaproszono do udziału w rajdzie rowerowym Odjazdowy Bibliotekarz. Była to już 10. łódzka edycja wydarzenia. Przejechaliśmy przez miasto, pokazując, że bibliotekarze to fantastyczni ludzie, także na rowerach.  Wystartowaliśmy spod Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego – w pomarańczowych koszulkach, z chorągiewkami i mnóstwem balonów wypełnionych helem. Malowniczą, choć miejscami trudną trasę, pokonaliśmy z uśmiechem, mijając Park Matejki i Staszica, przejeżdżając przez Park Helenów i  Park Ocalałych, a nad naszym bezpieczeństwem czuwała uzbrojona w konie mechaniczne policja oraz przeszkoleni wolontariusze służby porządkowej.

 

BMA5

 

Do mety w Centrum Informacyjno-Bibliotecznym Uniwersytetu Medycznego dojechaliśmy cali, zdrowi i w dobrych humorach, zabierając po drodze rowerowych pasjonatów. Było nas razem ponad 70! Na mecie czekało na nas mnóstwo atrakcji: losowanie odjazdowych nagród, bilety specjalne do e-czytelni legimi, bookcrossing , odjazdowe gadżety i komary… Zanim te ostatnie wyssały z nas resztkę życia, nakręciliśmy odjazdowy film roztańczonych bibliotekarzy, który stanie się częścią projektu Łódź Burning Love.

 

BMA6

 

W filmowej Łodzi wieczór odjazdowych upłynął na seansie kinowym i dalszej integracji, w patio CIBUM. Towarzyszył nam Robert De Niro w roli "Praktykanta" ;) Tematyka filmu świetnie nawiązuje do celu projektu Body&Mind Academy - zachowania aktywności przez całe życie. Na zmęczonych czekały kolorowe  leżaki od Biblioteki Miejskiej w Łodzi, na spragnionych napoje wszelakie (bezalkoholowe), a na głodnych niepoliczalna liczba pudeł olbrzymich pizz w różnych smakach…

 

BMA7

 

PROGRAM WYDARZENIA

12.00-12.30 – Rejestracja uczestników

12.30-13.00 – Fenomenalne działania: 10. edycja Odjazdowego Bibliotekarza w Łodzi oraz projekt „Body&Mind Academy” jako przykłady działań aktywizujących osoby dorosłe.

13.00-14.00  – Odjazdowy Hyde Park. Dzielimy się doświadczeniami, inspirujemy do działania!

14.00-15.00 – Lunch.

15.00-16.15 – Warsztat nr 1. Aktywnie, wesoło i z głową!

16.15-16.45 – Przerwa kawowa.

16.45-18.00 – Warsztat nr 2. Interaktywnie, czyli multimedia w pracy z dorosłymi.

18.30-20.00 – Rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz (zapewniamy rowery)

START: Biblioteka UŁ, ul. Jana Matejki 32/38

META: Centrum Informacyjno-Biblioteczne UM w Łodzi, ul. Muszyńskiego 2

20.00-22.00 – Podsumowanie spotkania. Wieczór filmowy z pizzą w ręku :)

 

 

EU flag Erasmus vect POSWydarzenie współfinansowane ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne (KA2), nr 2017-1-PL01-KA204-038565.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za przekazywane treści.