Aktualności

Subskrybuj

Oświadczenie
captcha 

WESPRZYJ INICJATYWĘ: pomagamy.im/odjazdowy

 

Lubicie książki i rowery? My też - dlatego powstał Odjazdowy Bibliotekarz :)

Ta niesamowita akcja społeczna powstała w 2010 roku w Łodzi. Nie przypuszczaliśmy wówczas (choć trzymaliśmy za to kciuki), że zyska ona aż taką popularność. Od 2014 roku jeżdżą z nami mieszkańcy ponad 250 miejscowości. W 2016 r. liczba uczestników rajdu sięgnęła 12 tysięcy! To dla Was chcemy rozwijać tę ideę. Myślimy też o “zarażeniu” pozytywnym szaleństwem całego świata!

Abyśmy mogli nadal czuwać nad akcją, inspirować społeczników oraz miłośników książek i rowerów w całej Polsce, potrzebujemy pieniędzy. Musimy przebudować i znacząco ulepszyć serwis www.odjazdowybibliotekarz.pl.

1

Cel i historia akcji

Kampania Odjazdowy Bibliotekarz jest odpowiedzią na problem niskiego stanu czytelnictwa w Polsce, reakcją na spadające statystyki (tylko 37% Polaków czyta!). Odwrócenie “zakurzonego” wizerunku książki i kreowanie mody na czytanie to bardzo dobry sposób na poprawienie sytuacji. Budujemy sieć instytucji zainteresowanych popularyzowaniem czytelnictwa, literatury i kultury poprzez działanie, zabawę i integrację. W dużej liczbie partnerów kampanii jest ogromny potencjał do podejmowania kolejnych pożytecznych  i pożądanych społecznie działań.

Promujemy czytelnictwo w sposób kreatywny i innowacyjny poprzez aktywne działanie, rekreację i zabawę. Odjazdowy to szereg wydarzeń opartych na prostym i przystępnym pomyśle połączenia przejazdów rowerowych z różnymi formami promocji czytelnictwa i literatury (np. konkursy literackie, głośne czytanie, rozdawanie i wymiana książek). Akcja aktywizuje grupę zawodową bibliotekarzy oraz pracowników innych instytucji, związanych z książką i literaturą. Projekt służy promocji czytelnictwa, integracji lokalnych społeczności i przełamywaniu stereotypów.

Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się tylko w Łodzi, ale od 2011 roku zaczęła się rozrastać - w 2016 roku uczestniczyło w niej blisko 250 miejscowości z całej Polski. We wszystkich rajdach w Polsce wzięło udział prawie 50 tys. tysięcy osób. Fundacja nawiązała współpracę także z kilkunastoma organizacjami z krajów takich jak USA, Wielka Brytania, Ukraina, Rumunia, Nepal.

2

guzik 01

 

Chcemy rozwijać akcję, a do tego potrzebne są pieniądze. Przeznaczymy je na wsparcie organizatorów lokalnych, zwiększenie funkcjonalności portalu internetowego i pozyskanie nowych partnerów. Planujemy także przygotować anglojęzyczną wersję portalu, by cały świat mógł stać się ODJAZDOWY!

Aby akcja mogła być kontynuowana i rozwijana, niezbędne są nakłady finansowe, związane z:

 • modyfikacją portalu internetowego, rejestrującego rajdy w całym kraju, by był on wystarczająco funkcjonalny do organizacji tak dużego wydarzenia,
 • utrzymaniem domen i serwerów,
 • tworzeniem materiałów graficznych i filmowych (np. plakat akcji, materiały reklamowe),
 • wspieraniem organizatorów lokalnych,
 • produkcją gadżetów, promujących Odjazdowego Bibliotekarza.

Nowy portal internetowy Odjazdowego Bibliotekarza będzie miał następujące funkcjonalności:

 • interaktywna mapa zgłoszonych rajdów;
 • wyszukiwarka miejscowości i organizatorów lokalnych;
 • panel dla organizatorów lokalnych - zgłaszanie rajdów, utworzenie własnej podstrony w portalu, zamieszczenie informacji o wydarzeniu, możliwość dodawania zdjęć;
 • narzędzia umożliwiające komunikację między organizatorami lokalnymi (wymiana doświadczeń) oraz uczestnikami (np. zamieszczanie fotorelacji);
 • łączenie kont użytkowników z kontami w mediach społecznościowych (wyeliminowanie konieczności rejestracji konta);
 • samouczki dla organizatorów lokalnych;
 • nowe materiały graficzne i video;
 • aktualności (konieczna stała praca redaktorów portalu);
 • dostępność treści w języku angielskim.

Wpłać teraz, by prace nad rozwojem Odjazdowego Bibliotekarza mogły wystartować jeszcze dziś!

pomagamy.im/odjazdowy

 

2040

60100

 

Dziękujemy