Aktualności

Subskrybuj

Oświadczenie
captcha 

Przedstawiamy 16 punktów, na które warto zwrócić uwagę podczas konsultacji funkcji placu przed Teatrem Wielkim. Każdy może zabrać głos.

Plac Dąbrowskiego by Wiktor Baron (Own work) CC-BY-SA-3.0, via Wikimedia CommonsUrząd Miasta Łodzi pyta mieszkańców o różne funkcje placu Dąbrowskiego i jego bezpośredniego otoczenia (oraz ewentualne potrzeby zmian w tym zakresie). Te funkcje to:

  • reprezentacyjna 
  • rekreacyjna (miejsce spotkań, odpoczynku) 
  • parking 
  • węzeł komunikacyjny 
  • przestrzeń przyjazna ludziom 
  • miejsce wydarzeń sportowych 
  • funkcja reprezentatywna (wizytówka miasta) 

UMŁ pyta także o znaczenie (istotność) poszczególnych funkcji. W formularzu możemy zaznaczyć czego obecnie najbardziej brakuje na placu (np. zieleni, ławek, stolików, koszy, gastronomii, wydarzeń kulturalnych, miejsc parkingowych itp).


Konsultacje społeczne prowadzone będą w okresie od dnia 19 listopada 2014 r. do dnia 26 listopada 2014 r. do godz. 16.00. Więcej informacji na stronie UMŁ 


Jakie uwagi można zgłaszać?

Zakres negocjowalny konsultacji (czyli to co można proponować do zmiany) jest ograniczony do określenia funkcji jakie powinien pełnić Plac wraz z otoczeniem oraz potrzebnych przemian, nie wchodzących w zakres remontu/przebudowy placu. Czyli de facto oczekuje się od nas zgłaszania rzeczy łatwych do zrealizowania, jak na przykład: postawienie drzew w donicach, zorganizowanie meczu koszykówki, posadzenie dodatkowych kwiatów.

Mimo to zachęcamy do zgłaszania także innych uwag, aby pokazać, że miejsce to w przyszłości wymaga większych nakładów pracy, by zmienić je w ładną przestrzeń publiczną, w której będziemy chcieli spędzać swój wolny czas.

Jakie problemy udało nam się zdiagnozować i co postulujemy?

1. Teatr Wielki
Postulujemy aby na fasadzie budynku oraz na łączniku nad ul. Sterlinga nie wisiały żadne banery reklamowe, ponieważ zaśmiecają one wizualnie plac oraz przykrywają zabytkowy budynek.

2. Przystanek autobusowo-tramwajowy na Narutowicza
Docelowo w opcji minimum widzimy potrzebę, aby była możliwość dojścia do peronów przystankowych od obu stron, co wymaga wymalowania dodatkowych przejść dla pieszych. Obecnie dużo osób przechodzi w ten sposób aby skrócić sobie czas dojścia. W przyszłości uważamy, że konieczna jest wymiana wiat przystankowych oraz barierek na te o stylu "wielkomiejskim". Te które obecnie stoją w tym miejscu można przenieść w inny rejon miasta, gdzie nadal będą spełniać swoje funkcje. 
Warto również wspomnieć o elektronicznych tablicach przystankowych, które mogą informować głosowo osoby niewidzące i niedowidzące na temat najbliższego autobusu lub tramwaju. Równie istotnym elementem dla tej grupy mieszkańców, jest zamontowanie linii prowadzących w posadzce.

Plac Dąbrowskiego, postój taksówek3. Miejsca postojowe dla taksówek
Znaczna część taksówek stoi na chodniku po zachodniej stronie placu, a od niedawna również na samej płycie placu znajdują się 4 miejsca postojowe. Warto pamiętać, że taksówki stanowią dobry środek transportu do Teatru zamiast samochodu prywatnego. Uważamy, że warto stworzyć postój taksówek na poziomie jezdni przy jednoczesnym zwężeniu pasów ruchu na ul. Sterlinga i zmianie rozlokowania przystanków.

4. Parking dla autokarów
Z uwagi na częsty przyjazd autokarów z widzami, warto utworzyć specjalnie wydzielone miejsca dedykowane autokarom. Z uwagi na to iż ilość miejsca na samym placu jest ograniczona, sugerujemy aby znalazły się one w liczbie co najmniej 3 szt. w bliskim sąsiedztwie na ul. Jaracza bądź na ul. Sterlinga.

5. Miejsca parkingowe dla samochodów
Obecnie można codziennie spotkać nielegalnie parkujące samochody na płycie placu oraz na chodnikach przy budynku sądu. Rozumiemy, że często muszą do niego dojeżdżać osoby spoza Łodzi, więc proponujemy miejsca parkingowe przy sądzie pozostawić wyłącznie dla osób niepełnosprawnych oraz osób spoza miasta. W miejscu gdzie samochody nielegalnie parkują na chodniku sugerujemy postawienie separatorów uniemożliwiających wjazd na chodnik.

6. Budki i kioski po zachodniej stronie placu
Całodobowe kwiaciarnie przy placu wrosły już w kulturę miasta, więc należy zadbać o ich zachowanie w tym miejscu. Ciężko również negować potrzebę istnienia miejsc, gdzie można kupić świeże wypieki po drodze do pracy lub gazetę. Naszym zdaniem należy zachować funkcje mieszczące się obecnie w budkach, jednakże w nieco estetyczniejszej formie. Docelowo warto pomyśleć o tym, aby przeniosły się do parteru budynku który może powstać po zachodniej stronie placu. Jest to niestety wizja tak daleka, że póki co sugerujemy ustawienie ładnych kiosków, które mogą być podnajmowane dotychczasowym sprzedawcom.

7. Zieleń (a raczej jej brak)
Brakuje nam drzew, kwiatów, krzewów… Gdzie konkretnie? Wszędzie! Warto obsadzić szpalerami drzew ul. Sterlinga po obu stronach. Dzięki temu sam teatr nadal będzie dobrze widoczny od strony Nowego Centrum Łodzi, a ul. Sterlinga stanie się miejscem przyjaźniejszym dla oka niż obecnie.

Plac Dąbrowskiego, słupki8. Słupki dookoła placu
Słupki od momentu otwarcia placu ciągle zmieniają swoje miejsce lub są przewracane. Do wyboru są 2 opcje: Usunąć słupki i zaufać mieszkańcom, że nie będą wjeżdżać na plac Przykręcić słupki na stałe

9. Przejścia dla pieszych
Obecnie z północnej części ul. Narutowicza na południową można przedostać się tylko jednym przejściem dla pieszych przy przystanku. Warto wziąć pod uwagę potrzebę stworzenia przejścia pomiędzy Collegium Anatomicum a Domem Aktora. Obecna sytuacja wymaga od mieszkańców chodzenia naokoło (i tracenia czasu), aby dostać się na drugą stronę ulicy.

10. Parkowanie na chodniku
Na ul. Narutowicza między placem Dąbrowskiego a ul. POW parkowanie na chodniku jest prawnie dopuszczone. Z uwagi na duże potoki ruchu pieszego w tym rejonie, uważamy że parkowanie na chodniku należy w tym miejscu wyeliminować, gdyż piesi zmuszani są obecnie do chodzenia “gęsiego”. Jest to miejsce poza strefą płatnego parkowania, więc nie zmniejszy to wpływów do budżetu miasta z tego tytułu.

11. Skrót między placem Dąbrowskiego a klubem Bagdad
Skrót jest bardzo dobrze znany przede wszystkim przez studentów Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, którzy codziennie z niego korzystają w drodze na zajęcia. Miejsce to obecnie jest niezagospodarowane, a działka wystawiona jest od dawna na sprzedaż. Warto pomyśleć o doświetleniu tego miejsca, gdyż obecnie jest tam dosyć ciemno, co wywołuje poczucie niebezpieczeństwa.

12. Deskorolkarze
Osoby lubiące jeździć na desce już dawno temu upodobały sobie płytę placu wraz z elementami małej architektury, które z tego powodu ulegają zniszczeniu. Rozumiemy, że w Łodzi nie ma dużej ilości miejsc do jazdy, więc sugerujemy dostawienie dodatkowych ramp z których te osoby będą mogły korzystać i doskonalić swoje umiejętności. Zniszczonym marmurem się nie przejmujemy, w końcu miasto ma służyć swoim mieszkańcom, a nie wyglądać jak idealny salon.

13. Kosze na śmieci
Na terenie płyty samego placu są 4 kosze na śmieci, a licząc ze wszystkimi dookoła (w tym przystanki) łącznie jest ok. 20 koszy. Warto zwrócić uwagę na to aby kosze były gęściej ustawione oraz aby miały ujednolicony wzór (obecnie na placu można spotkać 4 typy koszy w różnych kolorach i kształtach).

14. Usunięcie barier przestrzennych z całego placu
Większość z nas na pewnym etapie życia będzie chodziła z wózkiem dzięcięcym na spacer, część z nas porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego, a niektórzy na starość używają balkoników mających pomóc im w przemieszczaniu się po mieście. Naszym wspólnym celem jest to, aby miasto nie miało barier, które będą nam utrudniały korzystanie z placu - takich jak krawężniki, niskie perony (lub ich brak) uniemożliwiające wygodne skorzystanie z tramwaju lub autobusu lub sygnalizacje świetlne zmuszające osoby starsze do czekania 5 min aby dostać się na drugą stronę jezdni.

15. A może całkowita reorganizacja transportu?
Warto jest marzyć o rozwiązaniach powszechnie obecnych (i sprawdzających się) poza granicami naszego kraju. Można wyłączyć zupełnie ruch samochodowy, który obecnie przecina ul. Narutowicza. Wystarczy obecne miejsce jezdni wyłożyć taką samą posadzką jak plac i ustawić nakazy skrętu w ul. plac Dąbrowskiego oraz w ul. Sterlinga. Dzięki temu mieszkańcy mogą zyskać swobodne dojście do przystanku tak aby nie uciekał im ciągle tramwaj lub autobus sprzed nosa, oraz docelowo swobodne dojście do samego dworca.

16. Jakich funkcji nam brakuje?
Obecnie w przeciwieństwie do ulicy Piotrkowskiej trudno jest znaleźć miejsce przy placu Dąbrowskiego, które umożliwiałoby opcję siedzenia na dworze podczas spożywania kawy lub posiłku - jedynie taką opcję oferuje kawiarnia w podcieniach Teatr Wielkiego, która od samego placu odgrodziła się metalowym płotkiem. Brakuje nam miejsca w którym można usiąść w ciepłych miesiącach ze znajomymi i podziwiać piękno architektury lub spocząć podczas czekania na autobus. 


Nie domagamy się organizacji kosztochłonnych wydarzeń przyciągających ludzi, bo wierzymy że dobrze zaprojektowana i atrakcyjna przestrzeń obroni się sama i ludzie sami będą ją wybierać jako miejsce w którym chcą bywać.


Link do formularza konsultacji społecznych, w którym można wykorzystać w/w argumenty. 

A co z planem miejscowym dla okolic placu Dąbrowskiego?

Harmonogram sporządzania Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego dla miasta Łodzi na lata 2014-2018 r. informuje nas o tym, że dopiero w 2015 roku rozpoczną się prace nad stworzeniem planu miejscowego dla tego obszaru, a samo uchwalenie planu jest przewidziane na rok 2017. Oznacza to więc, że dyskusja dotycząca funkcji i sposobu zagospodarowania placu i jego otoczenia odbędzie się ponownie zapewne już w przyszłym roku. (Uchwała o przystąpieniu, harmonogram MPZP).

{oz}