Aktualności

Subskrybuj

Oświadczenie
captcha 

Od 4 grudnia (wtorek) do 10 grudnia (poniedziałek) 2012 roku trwają konsultacje społeczne projektu budżetu Łodzi na 2013 rok. Wyjaśniamy w czterech krokach jak wypełnić formularz konsultacji bez konieczności czytania 400 stron dokumentu.

altBudżet Łodzi to bardzo obszerny dokument i zorientowanie się przez tydzień o co w nim chodzi jest praktycznie nierealne. Dlatego w czterech krokach postanowiliśmy wyjaśnić na czym polegają konsultacje i jak każdy mieszkaniec Łodzi może w prosty sposób wziąć w nich udział.

1. Trochę teorii, czyli jakie propozycje można zgłaszać

Budżet miasta dzielimy na dwie części: wydatki bieżące i wydatki majątkowe (zwane też inwestycyjnymi). Dla łatwiejszego zrozumienia: 

  • Wydatki bieżące (konsumpcyjne) to pieniądze na codzienne funkcjonowanie miasta: utrzymanie szkół, przedszkoli, żłobków, komunikację zbiorową, odśnieżanie, opłaty za oświetlenie ulic, pieniądze na działalność bibliotek, centrów kultury, ośrodków sportowych, sprzątanie ulic czy drobne remonty itp. To trochę jak w domowym budżecie, gdzie co miesiąc trzeba zapłacić za oświetlenie, ogrzewanie, za kartę do biblioteki a czasem opłacić hydraulika bo coś przecieka.
  • Wydatki inwestycyjne (majątkowe) to np. pieniądze na budowę dróg, dworca Łódź-Fabryczna czy trasę  tramwajową z Retkini na Olechów a także remonty szkół, przedszkoli i żłobków, remonty kamienic, docieplenia budynków, modernizacje sieci wodno-kanalizacyjnej, remont Teatru Arlekin, budowa nowych obiektów sportowych, przebudowy placów zabaw w parkach – czyli wszystkie większe wydatki, najczęściej remontowe. I znów – wygląda to podobnie jak w domowym budżecie, tylko kwoty są większe.

2. Jak wziąć udział w konsultacjach społecznych

Tegoroczny budżet nazywany jest budżetem inwestycji; ale kto - jeśli nie mieszkańcy - najlepiej wie czego brakuje w mieście, co należy zmienić i naprawić? Dlatego zachęcamy, aby rozejrzeć się po najbliższej okolicy i wypełnić formularz konsultacji konkretnymi propozycjami. Jeśli w szkole Twojego dziecka jest kiepska sala gimnastyczna; koło przedszkola pędzą samochody i dzieci nie mogą bezpiecznie przejść na plac zabaw; chodnik, którym codziennie chodzisz jest połamany; w parku brakuje ławek; w bibliotece brakuje nowości książkowych... napisz to! I namów znajomych i sąsiadów, aby także napisali co należy w Łodzi w 2013 roku naprawić. I nie wykręcaj się, że „mój głos nic nie znaczy” - im więcej osób weźmie udział w konsultacjach społecznych, tym lepszy obraz o potrzebach mieszkańców będą miały władze Łodzi

3. Jak wypełnić formularz

Formularz składa się z tabelki: w pierwszej kolumnie wpisz to co jest do naprawienia, a w drugiej uzasadnienie. Na dole jest miejsce, aby wpisać swoje imię i nazwisko (bez tego formularz nie będzie ważny!). Wzór formularz można pobrać ze strony UMŁ (kliknij).

Lp

Propozycje do projektu budżetu miasta Łodzi na 2013 rok oraz projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2013-2031

Uzasadnienie (przykładowe)

Modernizacja sali gimnastycznej w szkole podstawowej nr XYZ

Np. w sali jest zimno i dzieci ćwiczą w swetrach; w szkole brakuje podstawowych sprzętów sportowych

Postawienie słupków przy żłobku nr ABC

Np. Samochody parkują tak blisko ściany, że nie można przejść z wózkiem

Naprawa chodnika przy ulicy DEF

Np. Płyty chodnikowe są połamane, a tamtędy często chodzą starsze osoby/ rodzice z dziećmi do sklepu

Budowa parkingu przy ulicy GHI

Np. przez brak wyznaczonych miejsc do parkowania samochody rozjeżdżają trawnik i boisko sportowe

4. Gdzie wysłać formularz

Wypełniony formularz należy przesłać e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; ale proponujemy także wysłać go do radnych, który zostali wybrani z danego okręgu. Np. jeśli zgłaszasz coś z terenu Widzewa/ Olechowa – napisz do radnych, którzy reprezentują tamten rejon. 

Dlaczego warto wysłać formularz konsultacji także do radnych? Bo to oni ostatecznie uchwalają budżet miasta, a wielu z nich na swoich ulotkach wyborczych dwa lata temu zapewniało o swoim przywiązaniu do osiedla z którego kandydowali. 

Wykaz wszystkich radnych dostępny jest tutaj (kliknij).

Adresy e-mail radnych, z podziałem na okręgi wyborcze:

Okręg 1 (Bałuty I)

  • Bartosz Domaszewicz, Marta Grzeszczyk, Bożenna Jędrzejczak, Ewa Majchrzak, Mateusz Walasek (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Okręg 2 (Bałuty II)

  • Joanna Budzińska, Grzegorz Matuszak, Jan Mędrzak, Maciej Rakowski, Elżbieta Bartczak, Joanna Maria Kopcińska (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Okręg 3 (Polesie)

  • Jarosław Berger, Tomasz Kacprzak, Andrzej Wojciech Kaczorowski, Karolina Kępka, Marek Michalik, Władysław Skwarka (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. )

Okręg 4 (Polesie/ Śródmieście)

  • Jacek Borkowski, Piotr Bors, Łukasz Magin, Urszula Niziołek-Janiak, Czesław Telatycki (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Okręg 5 (Śródmieście/Widzew)

  • Piotr Adamczyk, Małgorzata Bartosiak, Paweł Bliźniuk, Iwona Boberska, Bogusław Hubert (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Okręg 6 (Bałuty/ Widzew)

  • Anna Adamska-Makowska, Jerzy Balcerek, Grażyna Gumińska, Kazimierz Kluska, Elżbieta Królikowska-Kińska, Wiesława Zewald (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Okręg 7 (Górna I)

  • Mariusz Bogacz, Magdalena Parulska, Tomasz Trela, Sebastian Tylman, Adam Wieczorek (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Okręg 8 (Górna II)

  • Rafał Markwant, Małgorzata Niewiadomska-Cudak, Witold Rosset, Krzysztof Stasiak, Jarosław Tumiłowicz (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pamiętaj, konsultacje trwają tylko do 10 grudnia do godziny 16.00 i tylko do tego czasu można wysyłać swoje uwagi.
---
aktualizacja: 6 grudnia 2012

Czy może być jeszcze prościej? Tak! Konsultacje projektu budżetu na 2013 rok w formule 3xP: pobierz, podpisz, prześlij (kliknij). Gotowy formularz do wysłania.

{km}