Strona główna
 

Transport zrównoważony

Działamy na rzecz poprawy transportu pieszego, rowerowego i wspieramy pasażerów komunikacji zbiorowej. Zobacz więcej
 

Społeczeństwo obywatelskie

Chcemy, aby obywatele mieli większą świadomość swoich praw i skutecznie dopominali się ich przestrzegania. Zobacz więcej
 

Przestrzeń
miejska

Dbanie o to, co nas otacza, co każdy z nas widzi i z czym obcuje. Pragniemy uporządkowania tej sfery naszego życia.
Zobacz więcej
 

Kultura
i dziedzictwo

Nasza kultura, historia i wspólne dziedzictwo to wszystko, co czyni Łódź bardzo wyjątkowym miastem, które trzeba zrozumieć.
Zobacz więcej

Subskrybuj

Oświadczenie
captcha 

Biblioteczne "jedynki"

 

Rok 2019 przyniesie łódzkim czytelnikom znaczące ułatwienia - dostaną nową kartę biblioteczną (JEDNĄ!), dzięki której skorzystają z niemal 80 filii. Bez konieczności zapisywania się do każdej z osobna. Wszystkie książki znajdą w JEDNYM katalogu. Do tej pory trzeba było przeszukiwać ponad 40 baz...

 

karta biblioteczna

 

 

 

Droga do tych ułatwień była długa. I wcale nie mieliśmy pewności, że się uda!

 

 Twój 1% dla Fenomenu ➡ KRS 0000327680

 

 

Sierpień 2014 roku

Fundacja Fenomen rozpoczyna Biblioskan*. Spotykamy się z dyrekcjami 5 Miejskich Bibliotek Publicznych, z urzędnikami Wydziału Kultury UMŁ, mediami. Postulujemy zsieciowanie istniejących instytucji. Cel określamy "jedynkami":

  • 1 miasto,
  • 1 biblioteka,
  • 1 dyrektor,
  • 1 regulamin,
  • 1 strona www,
  • 1 katalog biblioteczny,
  • 1 karta biblioteczna.

 

1 stycznia 2018 roku

Powstaje Biblioteka Miejska w Łodzi. Mamy zatem jedno miasto i jedną bibliotekę z jednym dyrektorem. Wkrótce pojawia się jeden regulamin i jedna strona www.

 

2 stycznia 2019 roku

"Jedynkowe" posulaty wypełniają się: łodzianie otrzymują jedną kartę biblioteczną do wszystkich bibliotek, a książki znajdą w jedym katalogu. Można się o tym dowiedzieć z kampanii promocyjnej, w której dodatkowo znajdujemy informację o 1 milionie książek :) Plakaty zachęcające do odwiedzania biblioteki pojawiły się m.in. na przystankach komunikacji miejskiej.

 

1 BML

 Źródło: biblioteka.lodz.pl

 

biblioskan 

 

*Projekt „Biblioskan – kontrola obywatelska w łódzkich bibliotekach publicznych” został sfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji. Szczegóły w książce: „Biblioskan. Monitoring i ewaluacja w bibliotekach publicznych”.