Kultura i dziedzictwo
 

Kultura i dziedzictwo

Nasza kultura, historia i wspólne dziedzictwo to wszystko, co czyni Łódź bardzo wyjątkowym miastem, które trzeba zrozumieć.
 • 365 dla Łodzi

  365 dla Łodzi

  365. dla Łodzi to codziennie coś nowego, coś o Łodzi oraz przeszłości miasta. Każdy dzień może być ciekawy w Łodzi. Oto nasz łódzki kalendarz internetowy Opis: Rozpoczęliśmy ten projekt w 2011 roku od opublikowania listy 365 aktywności, które może wykonać każdy obywatel (np. uśmiechnę się do współpasażera w tramwaju, będę segregować odpady, poznam historię osiedla na którym mieszkam, pójdę na lokalny festiwal, zrobię zdjęcie w parku itp). Inspiracją dla nas była lista"100+ rzeczy, które można zrobić, by budować kapitał społeczny", stworzona przez Social Capital in New Hampshire - New Hampshire Charitable Foundation. W 2012 roku powstała dodatkowo aplikacja na portal…

 • Fenomenalna Biblioteka

  Fenomenalna Biblioteka

  Fenomenalna Biblioteka to zbiór inspiracji, dobrych praktyk i wszelkich informacji przydatnych bibliotekarzom. Stawiamy na jakość, selekcjonujemy, wybieramy najlepsze i serwujemy z zaangażowaniem. Chcemy łączyć ludzi, zarażać ich pasją i tworzyć lepszą przyszłość bibliotek. Wierzymy w potencjał bibliotekarzy i chcemy go wykorzystywać i pomnażać.

 • Głos ws. konsultacji społecznych dot. aktualizacji dokumentu „Polityka Rozwoju Kultury 2020+ dla Miasta Łodzi”

  Głos ws. konsultacji społecznych dot. aktualizacji dokumentu „Polityka Rozwoju Kultury…

  Do 19 grudnia 2017 r. do godz. 16.00 trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu aktualizacji dokumentu „Polityka Rozwoju Kultury 2020+ dla Miasta Łodzi”. Swoje opinie na temat proponowanych zmian można wyrazić m.in., wypełniając ankietę na platformie Vox Populi oraz na forum. Podstawę do dyskusji stanowi Raport z ewaluacji Polityki Rozwoju Kultury 2020+ dla Miasta Łodzi. Źródło: BIP Poniżej załączamy listę zmian zestawioną z zapisami oryginalnego dokumentu. Mamy nadzieję, że okaże się ona pomocna przy ocenie tejże aktualizacji. Fundacja Fenomen będzie rekomendować wzmocnienie pozycji bibliotek. Podczas tworzenia pierwotnej wersji “Polityki Rozwoju Kultury…” nie było jeszcze decyzji o połączeniu pięciu miejskich bibliotek publicznych…

 • Odjazdowi wolontariusze poszukiwani!

  Odjazdowi wolontariusze poszukiwani!

  Poszukujemy wolontariuszy, którzy dołączą do zespołu zarządzającego fanpagem Odjazdowy Bibliotekarz. Lubisz pisać odjazdowe teksty? A może kręcą Cię media społecznościowe? Jeśli znasz się troszkę na projektach graficznych, to też odjazdowo! Przykładowe zadania: wyszukiwanie ciekawych informacji; pisanie postów; tworzenie grafiki/ video do postów; tłumaczenia tekstów na j. polski; Wszystkie zadania będziesz realizować online, więc nieważne, gdzie mieszkasz! Zgłoszenia przez wiadomość na FB lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 • Odjazdowy Bibliotekarz

  Odjazdowy Bibliotekarz

  Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. Od pierwszego rowerowego przejazdu bibliotekarzy i miłośników książek Odjazdowy Bibliotekarz (który odbył się w Łodzi 8 maja 2010 r.) wspieraliśmy jako organizacja tę inicjatywę, by w 2013 r. dołączyć do grona ogólnopolskich koordynatorów akcji. Z czasem z łódzkiego, lokalnego przedsięwzięcia Odjazdowy Bibliotekarz ewoluował do rozmiarów kampanii promującej biblioteki w całym kraju, a nawet zagranicą (edycje pod nazwą Bicycool Library odbywają się m.in. w Rumunii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Nepalu).…

 • Odjazdowy Bibliotekarz 2017

  Odjazdowy Bibliotekarz 2017

  Wystartowały zgłoszenia do udziału w akcji Odjazdowy Bibliotekarz 2017! Odjazdowy Bibliotekarz to nasza akcja, promująca czytelnictwo i biblioteki, łącząca je z... jazdą na rowerze! W ten nietypowy sposób pokazujemy, że można jednocześnie realizować swoją pasję do książek i dwóch kółek. Zachęcamy bibliotekarzy, animatorów społecznych, członków grup nieformalnych do organizacji rajdu w swojej miejscowości. Jak to zrobić, gdzie szukać wsparcia oraz co zaoferować uczestnikom - o tym wszystkim na http://odjazdowybibliotekarz.pl/. Dołącz do grona ponad 200 organizatorów lokalnych!

 • Pakt Amsterdamski

  Pakt Amsterdamski

  Paktem Amsterdamskim nazywa się dokument uzgodniony podczas nieformalnego spotkania odpowiednich ministrów krajów członkowskich UE oraz przedstawicieli różnych organów europejskich związanych z rozwojem przestrzeni miejskich. Dokument ten określa główne cele i założenia (co uważa się za formalne rozpoczęcie) Programu dla Miast i Terenów Miejskich Unii Europejskiej (Urban Agenda for the EU).

 • Rowerowe wycieczki

  Rowerowe wycieczki

  To połączenie najlepszego sposobu poruszania się po mieście z odkrywaniem Łodzi na nowo. Każdej jesieni organizujemy trzy lub cztery wycieczki rowerowe z wyjątkowym tematem przewodnim. Z naszej oferty w ciągu ostatnich 5 lat skorzystało łącznie już kilka tysięcy łodzian.

Subskrybuj

Oświadczenie

Kultura i dziedzictwo